2016. október 5., szerda

Ősz

Nincs szünet, az ősz magával hozza a kellemesen hűvös időt, amely kedvez a belső munkáknak, mind az ember személyiségét, mind a szappanokat illetően. Sok recept-ötlet gyökeret vert a fejemben, és neki is láttam ezek alapos körüljárásának. Egy ideje már nem nagyon olvasom el mások szappan-receptjeit, inkább hagyom, hogy a témakör felépüljön, és receptté érjen bennem. 
Ez egy roppant izgalmas folyamat, aminek a végén egy késztermék áll. Pár óra alatt elkészül, de a tervezés sokszor hetekig is eltart. Az elmúlt hónapokban közel 40 féle szappant önöttem, ami elég sok élményt, és annál több tapasztalatot is adott.   
Jelenleg 8-10 féle szappan "fő" a katlanban az őszi-téli szezonra, amelyek mind valahogy kötődnek az évszakhoz, a hangulathoz. Anno láttam egy dokumentumfilmet Bjork-ről. Azt mondta, hogy általában egy hónapig tart, míg egy dalt elkészít, és az a hónap témája. Valahogy én is így vagyok. Jól esik elmerülni az illatok, gyógynövények világában, részemmé vált ez a tevékenység. 
Alkalmazott művészet, esztétika, sár, föld, víz, levegő, tűz. Játék az anyaggal és az elemekkel.
Nemrég megismertem egy cukrászt, aki elárulta, hogy valójában közgazdász. Szeretettel beszél a munkájáról, nem gyárt, hanem alkot. Az anyagiak helyett az anyaggal foglalkozik. Nagyon jól esnek a kora-őszi intellektuál-fagyizások, ahol végignyaltam az összes izgalmas tejszínes, gyümölcsös finomságot a rózsavizes cseresznyétől a magyarosított créme brulée-ig. Jó volt felfedezni a közös mérföldköveket. Inspirál, ahogy az ízekről, anyagokról beszél. 
Az október azért is nagyon kedves hónap, mert karcosabb, mint a szeptember. Úgy szép, hogy már nem keveredik a nyárral. A hideg egyre hidegebb. A falevelek már valóban sárgák. Napokig esik az eső, és utána valódi öröm egy kis napsütés. Elfogult vagyok, októberben születtem. 
Ezt a hónapot idén az alkotásra használom - úgy érzem, most van itt az ideje - és ha úgy érzem, elég volt, majd megosztom képekben az eredményt. 
Addig kicsit visszavonulok, és rakok még a tűzre.    

2016. szeptember 26., hétfő

Levendula szappan

Ebből már csak egyetlen darab maradt meg, de a fotót most találtam meg, így gondoltam, közzé teszem, csak mert tetszik. Amikor készült, nem volt időm arról értekezni, mennyire jó is a levendula. Úgyis mindenki tudja. 
Levendula szappan

2016. szeptember 9., péntek

Homoktövis szappan ínyenceknek

A homoktövis külsőleg és belsőleg is nagyon sok hasznos tulajdonsággal bír. Gyógynövényként már évszázadok óta használják gyakorlatilag minden részét (termés, olaj, levél, kéreg). A fényvédő krémek egyik alapanyaga, a sugárártalmakat jelentős mértékben mérsékli (a radioaktív sugárzást is). 
Olaja nagyon sok kozmetikumban megtalálható, mivel gyulladáscsökkentő, antibakteriális hatású.
Eddig 250 bioaktív anyagot fedeztek fel a növényben, miközben nincsen mellékhatása.
E vitamin tartalmának köszönhetően lelassítja az idő előtti öregedést. Simává és rugalmassá teszi a bőrt. Emellett hatásos száraz, viszkető bőr, bőr allergia, öregedési foltok, pigmentációs zavarok, illetve fagyási és égési sérülések kezelésében. Felsorolni is nehéz a sok pozitív hatását, akár külsőleg, akár belsőleg használható.

A fentiek arra késztettek, hogy egy újabb csodaszappan elkészítéséhez Bio homoktövis mag és héj őrleményéből készítsek egy 3 hónapos macerátumot hidegen sajtolt napraforgó olajjal. Megtörtént. 

A szappanhoz színezőanyagot nem használtam, így kellemesen világos, natúr színe lett. Került bele kecsketej is, meg a szokásos alapanyagok (pálma-kókusz-olíva, hs.napraforgó, shea vaj). Illatáról narancs, fehéj és szegfűszeg illóolaj gondoskodik. 

Módszertanilag azért érdekes, mert soha nem volt még olyan szappanom, ami ennyire emelkedett volna főzéskor. A gélesedés gyakorlatilag egy nagy habosodás volt, és összességében a korábbiaknál jóval több ideig főztem. Ennek oka lehet az is, hogy az egyesítés után csak simán elkevertem a masszát, mert pont a főzés előtt mindkét botmixerünk a kukában landolt.
Az összetevők vonatkozásában érdemes megemlíteni, hogy módosítottam a mostanában használt recepten, és ez a szappan több zsírt tartalmaz, mint olajat, így elég masszív lett, és egy naposan már pecsételhettem.

Homoktövis szappan

2016. szeptember 5., hétfő

Újabb szappanpecsétek érkeznek

A pecsét fronton rég volt indiai beszállítás, így rávetődtem néhány szépségre. Ezek valójában nem szappanokhoz készült minták, tehát van olyan, hogy jónak tűnik, de végül nem tud szép nyomatot készíteni. A kínálat bőséges, nagyon nehéz választani, a helyzetet bonyolítja, hogy mostanában szögletesek a szappanjaim, így a kerek minták nem mindig használhatóak, vagy túl nagyok. Télen több idő lesz talán az emélyült fafaragásra, Feri barátommal már készítjük a közös asztalos-műhelyet, ahova elvonulhatunk majd alkotni. Addig is íme az új versenyzők:


Szappanpecsét Indiából
Szappanpecsét Indiából

Virágmintás "Border" pecsét, kb 10 cm hoszú
Csomagban mindig olcsóbb

A kisebb pecsétek jobban használhatóak. 

2016. szeptember 2., péntek

Csalános élet


"Tudom, hogy itt az a lényeg, hogy utazik a Szappan, de az enyém olyan otthonülő. :-( Viszont nagyon szeretett volna küldeni egy szelfit a "Szülőfőzdéjének". Így született ez a kép.... Épp az erkélyen dohányzik (a sör tegnap esti)." by Lilla
A Csalán szappant Újpalotán érte a reggel.  

2016. augusztus 31., szerda

Szappanpecsét házilag

Az ezermester nem csinál mást, csak csiszolókorongot tesz a kisflexre, nekiáll, és lecsiszol egy random fakockát, majd pillanatragasztóval ráokosítja a kreatív-hobbi boltban fellelhető fából kivágott baglyokat, miegymást. Így teremt gazdaságos szappanpecsétet a hetedik napon. Ámen. 
Persze nehéz vele "célozni", mert akkora, hogy kb. eltakarja az egész szappant, de a spirituális szappankészítésben ez nem akadály. A pecsét oda kerül, ahova kerülnie kell. 

Szappanpecsét házilag

A kreatív hobbisták sírnak. 

Művészi részletek, avagy a természet és a funkcionalitás orgiája

Karmikus selyemszappan

Az első "Karma" - a Lush után szabadon
Az első Karma szappan elkopott. Nem tudom, hova lett, én csak egyet használtam el, de sokan rájárnak a készletre, alig maradt egy-két darab. Az előző körben a szín valami acélkékes izé lett, nem túl nyerő, és a tortaforma se nagyon jött be, kicsit esetlen szeletelés után. A népeket zavarba ejti, mikor eléjük tolod. Azt mondják: Öööö. Ilyenkor azt érzem, valamit elrontottam, és már megint nagyon ciki, amit csinálok, de nem akarnak megbántani, és inkább őgetnek, hátha nem veszem észre, hogy aggódnak értem.
Dizájnos na, de a használat során tényleg nem túl praktikus. Max ha szeretjük a rücskös dolgokat.  

A fentiek miatt újratekertük a dolgot. Az illatot most Wendy keverte ki, én csak megszíneztem, majd nyakon öntöttem vele a kész masszát, ...meg a végén elmosogattam. Természetesen a szokásos szögletes fakalodába kanalaztam a két réteget. 
Kellemesen keleties, de azért csendes kompozíció lett. A száradással egyre kifinomultabb az illata, ugyanakkor nem bántó. 
Az összetétel némileg átalakult: levendula és citromfű macerátum, shea vaj, tussah selyem, citromfű-, pacsuli-, monoi tiare-, levendula-, narancs-, narancsvirág-, fenyő-, fahéj illóolaj, levendula forrázat, kókuszzsír, pálmazsír, olívaolaj, hidegen sajtolt napraforgó olaj, vörös és rózsaszín agyag, NaOH.
Igen, ebben van tussah selyem (vadselyem) is. Nevét Kína egyik tartományáról kapta, ahol a legnagyobb mennyiségben található. A vadselymet csak akkor gyűjtik, amikor a hernyó már lepkeként kibújt a gubóból, így nem kell egyetlen hernyót sem elpusztítani, hogy luxus-szappanunk legyen.
Az ebből készült selyemszál nagyon tartós és rugalmas, és kicsit kevésbé puha, mint a tenyésztett hernyóselyem. Mivel a gubót a lepke szétszakítja, inkább rövidebb szálakat lehet belőle nyerni, de nekünk így is tökéletes.
Különleges anyag, mely természetes, nagy szakítószilárdságú, mégis bársonyosan puha. Melegben hűt, hidegben fűt. A saját súlyának többszázszorosát képes a vízből megkötni, hidratál, szűri az UV-fényt,   puhítja a bőrt, ránctalanít. hámosít. Segít ekcéma, allergiás bőrbetegségek, égési sérülések és a körömgombásodás esetében.

A szappan extra érzékeny bőrűeknek is ajánlott, gyerekek is használhatják.

Az új selyem szappan illatához jobban illő külsőt kapott

Selyem szappan



2016. augusztus 28., vasárnap

Friszkó trip

A mézes-diós is küldött egy szelfit San Francisco-ból. Jól érzi magát, szeretettel gondol a kamrában érő társaira. Kicsit meleg van, de úgy döntött, marad. Ne bonyolítsuk.

2016. augusztus 25., csütörtök

Bodza szappan

A bodza ez egyik legsokoldalúbb gyógyhatású növény, amely szinte mindenhol megtalálható, akármerre járunk. Érdemes a forgalomtól elzárt területeken gyűjteni.  A gyógynövényboltokban kapható "gyógyszerkönyvi minőségű" virágokat általában a tesók gyűjtik az út szélén, jobb, ha abban nem bízunk túlságosan.
Bodzavirág
Bodzabogyó passzírozás előtt
Elég ellenálló, gondozásmentes, így már emiatt is igazán szimpatikus növény. Jó tulajdonságainak köszönhetően a népi gyógyászatban is kitüntetett szerepet kapott.
Nyár elején takarítjuk be. Csak száraz időben szedjük, és szabad levegőn szárítjuk. Augusztusban megérnek a feketés bogyók, és azokat is leszüreteljük, majd préselés után torokszirupnak, illetve megfőzve lekvárnak is felhasználhatjuk. A pamutot világosbarnára festi, totál-bio.

Bodza szappan
Belsőleg: 
Erős izzasztó hatású, 
lázcsillapító,
vízhajtó (vese- és húgyhólyag betegségek, elhízás esetén),
hashajtó, 
vértisztító,
köhögéscsillapító, hatásos légzőszervi megbetegedésekkor, torokgyulladásnál. 
gyomorfájdalom, máj és epebetegség, reuma esetén is hatásos, 
növeli a tejelválasztást,
bogyóiból készült teát vetélés ellen fogyasztották.

Külsőleg: 
Fertőtlenítő hatású, 
köszvényre, 
fagyásra, 
pikkelysömörre,
ekcémára,
furunkulusra,
tályogra, 
égési sérülésekre,
fájdalomcsillapításra használható.

Egész nyáron készültem arra, hogy végre bodza szappant is készítsek, a virágokból gyógyolajat maceráltam, majd a bogyókat is átpasszíroztam, és együtt kevertem őket a masszába. A folyadékot a kiszárított bodzavirágokból készült forrázat adja. 
Ez is főzott szappan lett, az alapvető összetevők mellett kecsketej, shea vaj és vörös agyag is felüti a fejét benne. A sok extra olaj és folyadék miatt most még kissé puha, de minden nappal egyre szilárdabb lesz. Nyilván.
További pozitív hatás, hogy a bogyópréselés közben nagyszerű lehetőségünk nyílik az életünk értelmével kapcsolatos, elmélyült elemző munka elvégzésére. Ha a mérleg rossz irányba billenne, akkor... picsába az egésszel, megy a dzsuva a cefrébe.

2016. augusztus 18., csütörtök

Csalán szappan okosba'

Az egész ott kezdődött, hogy elkezdtem a csalánt begyűjteni a kertből, mulcsolás helyett jobban járunk, ha szappanhoz és gyógyolajhoz használjuk fel. Természetesen a szárítás után rögtön készítettem egy adag macerátumot, és békén hagytam gyakorlatilag egész nyáron. 
Amellett, hogy eléggé utálatos egy valami, a csalán egy sor hasznos tulajdonsággal bír. Összehúzza a pórusokat, fertőtlenít, szabályozza a faggyútermelést, segít a pattanásos, gyulladt bőrön, javítja a keringést. Jó köszvényre, reumára, ízületi fájdalmakra, csípésre, sebekre, leégésre, allergiára. 
A szappanomban ezeket a pozitív tulajdonságait próbálom kihasználni az őrlemény, a macerátum, és a forrázat hármasfogatával.
Csalán szappan
Shea vaj és a zöld agyag is keveredett bele, ők mindig segítenek, hogy tényleg nagyon jó anyag szülessen. 
Illatáról tiszta, természetes levendula, rozmaring és kakukkfű illóolajok gondoskodnak. Jó állagú, kellemes szappan lett, néhol foltokban megjelenik benne a shea vaj nagyobb tételben is. Nagyvonalú vagyok a keverést illetően. 
Kicsit olyan ez, mint raku kerámiát készíteni, előre nem lehet pontosan kiszámítani, hogyan fog kinézni, de biztos, hogy jó lesz.
Esetünkben is így lett. 

2016. augusztus 15., hétfő

Gyömbéres sörös szappan kurkumával

Sörös szappant készíteni nyáron szentségtörésnek számít, de télig nem akartam várni, akkor már nehezen veszem rá magam a söröspult körüli ólálkodásra. A döntést követően vettem hidegkomlós Dreher-t. Igen, a Coop-ban ez volt a legkülönlegesebb.  
Gyömbéres sörös szappan kurkumával
A sör antioxidáns hatású, az árpának, komlónak, valamint sörélesztőnek köszönhetően különféle B-vitaminokat, és ásványi anyagokat tartalmaz. Az összetevői miatt önmagában sejtmegújító, ránctalanító hatással bír. Ha pedig sör, akkor gyömbér-sör, szóval nem hagyhattam ki ezt a ziccert sem. Annek ellenére vicces ez, hogy bizonyos angolszász vidékeken a ginger beer a kiejtése miatt bizony a homoszexuálisok szlenges gyűjtőneve lett: ginger > ginger beer (gyömbérsör) > queer (homokos). Ezt persze csak akkor olvastam először valahol, mikor már évek óta kértem a kocsmában büszkén gyömbér-sveppsszel a sört. Ezen a ponton már csak egy apró lépésre vagyunk attól, hogy elkezdjünk bénán viccelődni azon a meleg eljáráson, amivel ez a szappan is készült, de lapozzunk inkább.
Szárított, őrölt gyömbért tettem a masszába, mely a sörhöz hasonlóan antioxidáns, gazdag A-, C-, E- és B vitaminokban, továbbá sok magnéziumot, foszfort, káliumot, szilíciumot, nátriumot, vasat, cinket, kalciumot és béta-karotint tartalmaz. Ízületi gyulladásra kifejezetten ajánlott.  
A szappant kurkumával tuningoltam optikailag, nagyon jól megtámogatja a barnás alapszínt, és segít India felé kavarodni, ha véletlenül felrémlene előttünk valami homályos "München" - felirat. A kurkuma méregtelenítő, gyulladásgátló és - ki gondolná - erős antioxidáns hatású. Segít a sejtek megújításában, ránctalanít, fiatalít. 
Illatnak narancs és narancsvirág illóolajakat választottam.  Igazán különleges egyveleg lett. 
Most épp ezt használom, a sör miatt nagyon jól habzik ricinusolaj nélkül is, a kurkuma nem színezi be a bőrt, szóval ez a recept nem sokat fog változni, mert nagyon bejön. 

2016. július 14., csütörtök

Mojito szappan - menta a négyzeten

A nyári hőségben a legjobb bevonulni az árnyékba, és hagyni hogy Paco de Lucia pengessen kicsit. Nem baj, hogy kiszakad alólunk a verda, és idén sem jutunk el Ibizára. Illóolajra és illúzióra még futja. 
A frissítő kerti zuhanyzáshoz nyújt segítséget a Mojito szappan, amely a méltán népszerű koktél hangulatát hozza. A kertben gyűjtött mentát kiszárítottam, és nyakon öntöttem némi ázsiai menta illóolajjal, majd fehér agyagba ágyaztam. 
A koktélban eredetileg Lime leve segít frissülni. Ezt a hangulatot saját illóolaj keverékkel próbáltam visszaadni, kicsit másképp. Lime illóolaj nem volt otthon, így helyette keserű narancs (petitgrain), kubeba és eukaliptusz illóolajokat kevertem el zöld agyaggal, ami egy nagyon friss, élénk, de természetes kombináció. 
Miss Barilla rámrúgta az ajtót, mikor meglátta a Facebook-on jól elhelyezett Mojito-posztomat, de türelemre kellett intenem, még fel sem szeleteltem.
A friss illatkombináció a rovarok többségének kellemetlen, ez nyáron jól jön. 
Minden bőrtípusra jó, méregtelenít, fertőtlenít, élénkít, gyulladáscsökkentő, gombaölő hatású. Az ekcémával is könyörtelen.

Mojito szappan - fanyar és friss

Mojito szappan
    

2016. június 30., csütörtök

Mézes diószappan

Hetek óta csak firkálok a füzetembe, gyűjtöm az ötleteket, recepteket tervezgetek, de közben nincs időm gyakorlati lépésekre, a feltorlódott szappanokkal is bajban vagyok, jó lenne kicsit rendezni a sorokat. Nem csoda, szezon van. Sok fronton harcolunk a pihenés ellen, de ezzel nem tolakodnék előre. Helyette beszéljenek a tegnapi fotók. 
Mindig is éreztem, hogy van valami erotikus az alkotásban, és annak esztétikai minőségében, de most már semmi kétségem sincs. Szép az ami érdek nélkül tetszik. 
Diólevélből készítettem még tavasszal gyógyolajat, és most, hogy leszűrtem, bekopogtatott a belső kényszer is. Tedd meg!
Elővettem a melegben olvadásnak indult szilárd olajakat/zsírokat, és... nekiláttam megszegni néhány szabályt. 
A "Chai Latte" után ez a második szappan ami szabad ég alatt készült, de ez gyakorlatilag egy fürdőnadrágban, rozéfröccsel, zenei aláfestéssel megtámogatva. Télen ez nem fog menni. 
A HP eljárástól már nem szabadulok, van a ki forrón szereti. A folyadékot erős diólevél tea adja, melyet előre lefagyasztottam, szerencsétlen lúg elég sokat küzdött vele, de langyos se lett. Közben a zsírok hevültek, ránéztem a hőmérőre, kis csend, majd egy lendülettel beleborítottam a lúgos teát a crock pot-ba. A massza sokkot kapott, pár másodperc alatt az egész pudding lett. Kis keverés után csodaszép, egyenletes anyagot kaptam. 
A crock pot végig high level-en ment, megrakják a tüzet ugyebár. Eddig ez nem így volt, de most nem voltak ilyen kérdőjeleim, és ez telitalálat volt. 
Gyakorlatilag 1,5 óra alatt végigfutottunk a fázisokon, teljes gélesedés, és a végén egy újabb sokk, mert a superfat masszát jeges kecsketejjel kevertem el, és jegesen adtam a szétfőzött szappanhoz. Ettől az hirtelen hűlt 10 fokot, és extrém gyorsan elkezdett szilárdulni. 
Persze csoda született megint.   
Jó lesz mindenre, vágott, szúrt, lőtt sebre, bőrgyulladásra, gombára, méregtelenít, és még nyugtat is. Már csak az kell, hogy ne utáljuk nagyon a kakukkfű illatát. 
Én szeretem, szóval biztosan jó kezekbe kerül.    

Superfat massza, dió macerátum, zöld agyag és méz

Egy kis zabliszt

Az első gél-hólyag a tökéletes dió-masszában

Ha teljesen körbegélesedik, lehet keverni. 

Géles szélek elkeverve. 

A ráncos bőrű massza épp kidagad a teknőből. 

Közben a jeges kecsketej dió-olajjal ölelkezik
Mézes diószappan macskával

Diószappan belül mézzel -kívül négyzettel. Kizárólag reál beállítottságúaknak.


2016. június 13., hétfő

Chai Latte szappan

foto: http://thecleandiary.com/chai-latte/
A Caffe Latte után a másik, amit el szerettem volna készíteni, az a nagy kedvenc, a Chai Latte szappanba öntése. Ennek alapját az indiai Assam fekete tea adja, amelyhez változó arányban tejet kevernek (kb. 4 dl teához 2 dl tej, de az arányok családonként változnak). A fűszerek miatt ez eltér az angol tejes teától, de a PickWick-en szocializálódott magyar népség java részénél már az angol lötty is kiveri a biztosítékot, szóval akinek a tej nem fér össze a teával, az itt akár abba is hagyhatja az olvasást.
A Chai esetében a tealevelelket több fűszer (fahéj, csillagánizs, szegfűbors, szegfűszeg, feketebors, gyömbér, kardamom, édeskömény) hozzáadásával vízben főzik, majd felöntik tejjel, édesítik és tovább forralják. 
Hiánygazdálkodás esetén, pl. egy átlag magyar kávézóban előfordul, hogy felteszik ugyan az itallapra, de mikor találomra rákérdezek, hogyan készül, gyakran kiderül, hogy egyrészt a baristának fogalma sincs a történetről, másrészt a szálas tea helyett "masala chai" filteres teát kap a kedves fogyaztó felgőzölve, cukorsziruppal nyakon öntve. Rosszabb esetben sima fekete teát tejjel, és ízesített cukorsziruppal, meg némi fahéjjal.

Nálunk, otthon ez nagyon kedvelt ital, bár mindig van egy kis ünnepi jellege is, mert nem érdemes összecsapni, és nyugalom kell hozzá, annak ellenére, hogy nagyon egyszerű elkészíteni. 
A fekete tea élénkítés terén durvább hatást is előidézhet, mint egy erős kávé, így késő délután már nem érdemes erőltetni, csak ha sokáig fenn szeretnénk maradni. Ha mégis este szeretnénk inni, illetve ha a gyerekek is követelőznek, tea nélkül is elkészíthető egy light verzió, kizárólag tejjel és a fenti fűszerekkel.   
Melegen, és hűtve is nagyon finom. Nyáron jéggel elég hatásos vendégváró-terasz-drink. Habosan az igazi. 

A Chai szappan meleg eljárással készült a Crock-Pot-ban, illatát alapvetően a fahéj és az ánizs ölelkezése adja, nagyon kellemes betakarózni vele, más nem is kell. Az Assam teát előre kimértem és lefagyasztottam, a lúg hozzásadásával nem hevült fel túlzottan, kényelmesen lehetett vele dolgozni. 
A fűszerek közé a klasszikusok mellett narancsborsot is csempésztem, amit még Berlinben vettünk a török piacon.  Az egészet mozsárban áttörtem, majd illóolajokkal, ánizs macerátummal, illetve kecsketejjel kevertem el, és a formába kanalazás előtt adtam a lehűlő masszához.

Csodaszép massza született
Chai Latte szappan - rusztikus, amennyire lehet.
Nagyon karakteres, masszív szappanok születtek, az illatuk tiszta, egyenes, és használat után is jól érezhető, annak ellenére, hogy csak 10 ml ánizst és pár csepp fahéjat használtam. A felhasznált alapanyagok kellemesen unalmas, drapp színt kölcsönöznek a masszának. 

Vigyázat! Aki anno holmi last-minute buszos görög nyaralások alkalmával túltekerte az Ouzo-t, annak enyhén felfordulhat a gyomra ettől a szappantól az ánizs miatt.




2016. május 19., csütörtök

A pálmaolaj közelről

Mindig mondom, hogy a szappanozás sok kihívással jár. A legújabb ezek közül egyben a legrégebbi is. Tavaly nyáron volt Itthon Viki, aki a Wendy kuzinja, Bali-n búvároktató és aktív szappanhasználó. Tavaly is kampányolt a pálmaolaj ellen, miközben a szappanjainkat szagolgatta. A Betyár szappan ötlete többek közt az ő látogatásának köszönhető.

Részlet a legutóbbi csevegésünkből: "... akartam mar régóta kérdezni valamit. Nem tudnátok a palmaolajat kihagyni es valami mással helyettesíteni? Borzasztó itt mi folyik a környéken azért hogy minél több palmaolajat termesszenek. Es a szegény orangutanok meg a többiek. Voltam szeptemberben INDO borneon ahol minden épp füstölt meg voltam maláj borneon ahol meg 12 órás buszút alatt semmi mas fát nem látsz csak olajfat... Szóval így..."

Olvastam néhány írást a témakorben, néztem fotókat, videókat, és most nem szeretnék patetikus hangvételben szónokolni az esőerdők pusztulásáról, meg az emberi faj hálátlanságáról, nem fogom magam fákhoz kötözni, nem leszek őrült GreepPeace aktivista, csak szép csöndben szégyenlem magam azért, ami történik. 
Ha bemegyek a boltba, mást sem lehet látni, mint pálmazsírral teli élelmiszert.  
Közben apám az Alföldön lévő kertjében évente háromszor szüreteli a fügét, és szép lassan megterem a kiwi is. Hozzászokunk, hogy nyáron már nem 32 fok Celsius a valódi kánikula, hanem 42. Hozzászokunk, hogy hónapokig pancsolunk a Tisza medrében, mondván, hogy "nagyon jó a part", pedig ez azt jelenti, hogy nincs ott víz, ahol lennie kéne. Kecskemét környékén homokdűnék közt autózunk, és mindenki klímát szereltet a lakásába, hogy nyáron aludni tudjon.

"...Az olajpálma ültetvények biológiai sivataggá változtatják az esőerdőket"


Részemről annyit tehetek, hogy nem vásárolok több pálmaolajat, amíg nem lesz itt is beszerezhető "GreenPalm" címkével ellátott verzió, ami fenntartható forrásból származik.  Persze ez nem változtat azon a tényen, hogy van a kamrában kb. 14 kg, amit el kell használni.
forrás: http://theirturn.net/2015/04/02/sustainable-palm-oil/
Alkottam egy pálma-mentes szappanreceptet a Cock-Pot-hoz, amelyet közzé teszek, ha beválik.  

Némi olvasnivaló

Hot Process szappan készítése Crock Pot-ban - technikai szőrszálhasogatás

Nem bírtam magammal, és nekiestem a kis piros barátomnak, teletömtem olajjal, zsírral, lúggal, folyadékkal, és eltekertem a rajta lévő kis gombot "low" állásba. 
A nagykönyv szerint követték egymást a fázisok, erről nem írnék, tele van vele a világháló, ugyanakkor van egy két apróság, amin továbbra is rágódom. Az ördög meg a részletek ugyebár.

Tapasztalatok:

1. Mennyiség: Papír szerint a Crock Pot 3500 g űrtartalmú, de ez elég optimista állítás, szappanos szemmel túlzásnak is mondható. 1500 g zsiradékot raktam bele, 38% folyadékaránnyal, így összesen 2282 g lett a massza. A kevergetés, meg a HP (hot process - meleg eljárás) esetén tapasztalható térfogatváltozás miatt azt kell mondanom, hogy ekkora edénybe ennél többet nem érdemes beletuszkolni. Közben azért azt is látom, hogy sokan egy kg-os masszákkal pancsolnak, de szerintem az bőven nem éri meg, mert kis mennyiségű szappannál is ugyanannyit kell mosogatni, és arányaiban több mehet kárba. 

2. Superfat: A CP (Cold Process - hideg eljárás) során mindig előre elkészítem a superfat anyagot egy külön üvegben, tehát ott együtt van a macerátum, az illóolaj és a növények, agyagok, miegymás. 
HP esetén ez nem így működik, mivel amennyiben egyenletesebb színt szeretnénk, a főzés előtt kell színezni (trace fázis végén), és csak kb. 2 órával később, közvetlenül formába öntés előtt jöhet az illat. 
Az első "crock" szappan színezéséhez holt tengeri iszapot használtam, amit fenyőgyantával és olajjal kevertem el. Ezeket az elején adtam hozzá. 
A legvégén hozzáadott illóolajos-zablisztes keverékbe is raktam egy kis agyagot. Ezt szándékosan nem kevertem el tökéletesen a forró szappan-masszában, hogy kissé színátmenetes legyen. A művelet sikerült ugyan, de egy dologra nem gondoltam. Ez utóbbi, illatos massza túl sűrű volt, és így vannak a kész szappanban kis foltokban agyagos pontok, amik már nem fognak elszappanosodni, hisz már nincs szabad lúg a szappanban. Ezek a pontok gyakorlatilag változatlanul puhák, az agyagos illat-massza maradékai. Ez csak optikai csalódás.

3. Hőmérséklet: Az edény "Low" - állásban is elég jól melegedett, a zsírokat és a folyadékot 42 fokosan egyesítettem, és sokáig turmixoltam.  A massza hőmérséklete a folyamat végére, (amikor többször intenzíven emelkedik) 90 fok fölé emelkedett. Kevergettem ugyan, de a hőmérsékletet nem méregettem közben, csak a végén.  Nem gondoltam, hogy ennyire fel tud hevülni az alacsonyabb "Low" állásban. Mivel a massza már elég jól nézett ki, kikapcsoltam a szerkezetet, kivettem az edényt, és kevergetve visszahűtöttem 70 Celsius-ig. Itt beletettem az illóolajos masszát. Az illat szépen megmaradt, meg merem kockáztatni, hogy erősebb, mint azonos méretű CP massza esetén lenne.
Azért nem vártam tovább, mert a massza a CP-hez képes sokkal gyorsabban szilárdult, és nem akartam, hogy beleszilárduljon a keverőtálba.
Ez részben a fenyőgyantának is köszönhető, mert az alapban szilárdítja a masszát.  Emiatt meleg eljárásnál jobb nem használni. Nélküle talán tovább lehetne hűteni a masszát formába öntés előtt, anélkül hogy túlságosan megszilárdulna, és akkor később adhatjuk hozzá az illatot is - több marad meg belőle.
Update: A Low állásban nem elég intenzív a folyamat, és utólag látom, hogy inkább a High fokozatot érdemes alkalmazni elejétől a végéig, mert akkor egyrészt gyorsabb, másrészt teljesebb a gélesedés és papírforma szerint követik egymást a fázisok (egyesítés-pudding-gélesedés-fázisszétesés-keverés-puffadás/emelkedés). Ha nem gőzölög, 75 fok Celsius körül már bele lehet tenni az illóolajakat, az illat megmarad. 85-90 fok között beletéve az illat nagy része elvész.
Ha teszünk bele fagyott kecsketejet is, figyelni kell rá, hogy nagyot hűt a masszán, és hirtelen összerántja. Ennek ellenére úgy vagyok vele, hogy jobb a meleg eljárás, mert ennél csak a viszonylag magas hőmérséklettel kell szembenéznie a tejnek, miközben hideg eljárásnál akár az egész folyadékot kecsketej adja, de azt lúggal keverjük, és egyesítés után a gélesedés során ugyanúgy felforrósodik a massza.    

Tehát:
A következő HP szappant úgy fogom elkészíteni, hogy az elején csak az alap összetevők mennek bele (zsírok, olajok, víz, lúg), megfőzöm a szappant, de nem engedem túlhevülni, és a formába öntés előtt egy híg, olajos - zablisztes - kecsketejes - illatos - színes masszát öntök hozzá, amivel átkeverem az egészet, ha lehet 70 Celsius alatti hőmérsékleten (nem lehet).
Így az alacsonyabb hőmérsékleten több hatóanyag éli túl, a híg folyadék pedig a gyors szilárdulás ellen dolgozik majd. Így biztos hogy nem lehet majd azonnal használni, de a legjobb eséllyel benne marad minden hatóanyag, amit már a lúg sem tud bántani és ez a fontos.
Update: 1500 g zsírból készült szappanhoz utólag kb. 2 dl (soha nem mérem ki pontosan) kecsketejes olajos illatmasszát hozzáadva, a 3 hetes szappan is elég puha, tehát a fenti modell szerinti HP érési idő szempontjából semmiképp sem tekinthető instantnak a CP-hez képest, ugyanúgy várni kell vele. Másrészt az érés előrehaladtával - az összetevők függvényében - ugyanúgy megkeményedik és tartós lesz. Az újabb szappanoknál már legfeljebb 1 dl superfat kerül, így nem lesz túl olajos vagy sokáig puha.
Update2: Míg a celofánban ugyan higiénikusan tárolható a szappan, továbbra sem szereti a bezártságot, és ha becsomagoljuk, miközben túl nagy a nedvességtartalma, illetve kánikulában nem tudjuk elég hűvös helyen tárolni, problémákat okozhat. Befülledhet, és "reakcióba léphet"  pl. a rákötözött rafiával is. Így a meleg eljárással készült szappanokat is tényleg több hétig érdemes szárítani csomagolás előtt - az összetétel függvényében.
Jobb megoldás celofán helyett vastagabb barna csomagolópapírt használni, ha már elég száraz a szappan, nem üt át, nem lesz olajos. Hátránya, hogy így nem látszik a szappan színe / mintája.
A csomagolás nálam azért fontos kérdés, mert sokszor csak egy pár darabot viszek el magammal táskában, pl. ajándékba, ami jó, ha dekoratív, de nem nyomódik meg, és nem ken össze semmit a táskában olajjal, virágporral. 
Ergo: csak az utolsó pillanatban érdemes becsomagolni bármibe. Addig karton doboz, árnyék, chill out. 

2016. május 17., kedd

Szegfűszeges újra-szappan

A hangok azt súgták, hogy nem telhet el hétvége szappanozás nélkül, különös tekintettel a Crock Pot jelenlétére. Volt egy doboznyi optikailag és érzelmi szempontból hibás szappanom, így az újraolvasztás mellett tettem le a voksomat. A végeredményt látva a közönségsiker és a tapsvihar elmaradt, egyedül állok zavart mosolyommal a színpadon. Zavart csend, és egy izzadtságcsepp gördül le a homlokomon. 
Igen, sikerült egy éppenpontkutyaszar-szerű csodát alkotnom. Az olvasztás természetesen nem lett tökéletes, nagyvonalúan szeleteltem a darabokat, utálok reszelni. A fehér pöttyök miatt kissé az őzgerinc sütire hasonlít, amiben kekszdarabok vannak. 
Mióta kijelentettem, hogy elég a csoki és élelmiszer-jellegű szappanokból, már csak olyat tudok készíteni. 
A tudatalattim bizonyára így áll bosszút, mert 6 évesen azt mondtam anyámnak, hogy cukrász szeretnék lenni. Ezt senki se vette komolyan, még én se, mert közben autóversenyző, autószerelő és pék is szerettem volna lenni. 
Később, 13 évesen a pályaválasztási tanácsadáson volt egy barna öltönyös, szikkadt úriember, aki fogadott minket, és a beszélgetésünk drámai pontján megkérdezte, mi szeretnék lenni. Azt mondtam neki, hogy "Ha tudnám, nem lennénk itt. Még nem próbáltam semmit, így nem tudok dönteni sem".
Ekkor anyámhoz fordult: 
"Ez esetben irassák be egy gyengébb gimnáziumba. A jegyeit látva az talán sikerülhet".
Cukrász így nem lettem, de a mellékelt ábra szerint mégis az vagyok. 
Nem kutyaszar tehát, hanem szegfűszeges szappan. Pár nap, és lehet hozzá dörgölőzni. 


Lenni vagy nem lenni.

Szegfűszeges szappan

2016. május 13., péntek

Caffe Latte szappan - az érzékek birodalma

A korábbi kudarcok után óvatosan nyúltam a kávéhoz, de a függők nem bírják sokáig koffein nélkül. Hideg eljárással készült, hihetetlenül tömör, nagyon karakteres darabok születtek. A korábbi kávés szappanban nem daráltam elég apróra a kávét, így néhol karcos lett, ezúttal igyekeztem ezt a hibát korrigálni. Mivel a masala fűszerkeverék mellett kakaóport is tettem bele, nem bírtam ellenállni a csokoládé-imitátor öntőforma csábításának. Tudom, korábban pont a csokival kapcsolatban írtam, hogy sem csapom be többé az emberek érzékeit, és nem készítek élelmiszer-jellegű szappant. Megtörtem, elbuktam, sajnálom. Persze nem igaz, nem sajnálom. 
Az indiai pecsétek nagyon szeretik, remélem, érés után okoznak majd pár kellemesen orientális percet. 

Caffe latte szappan armada

A kávés szappant azok is szeretik, akik nem kávéznak. 

A masala illata Indiába repít. 

Beindult a gyógynövény-szezon

A május már az érett tavasz ideje, jó az idő, sok a napfény, és az eső, minden virágzik, nyílik, fejlődik. Folyamatosan van mit gyűjteni a kertben. Az, hogy a boltokban folyamatosan, évszaktól függetlenül minden megkapható, elfeledteti velünk, hogy egy karnyújtásnyira elérhető egy sor hasznos alapanyag. Persze a zombik örülnek, ha túlélik a napi robotot, és nem foglalkoznak holmi útszéli gazzal, de hétvégén ne legyünk zombik.

Kaszálás előtt is végtelenül romantikus tud lenni a hátsó kert. Balra legelő, hátul fenyves.   
A kertünkben sok értékes növény található, egy részét Wendy ültette, más növényeket korábbi lakók hagytak maguk után, vagy csak a szél fújta oda. 
A kert a Tisza-gát, egy fenyves erdő és két legelő ölelésében található, természetes sövénnyel és egy akác-sorral határolva. Én csak madár-rezervátumnak nevezem, a csend és a friss levegő masszírozza az embert a mindennapi városi zizegés után. 
Van 3 bodzabokrunk, amelyekről naponta begyűjtöm a frissen kinyíló virágokat.

A bodza illata mindent átitat
Szellősen, kosárban szárítom, és tea, illetve gyógyolaj lesz belőle. Szeretjük a bodzaszörpöt is, de abban annyi cukor van, hogy inkább a teára szavazok. Álszent vagyok, ha anyám elém rakja, azért megiszom. Május és június hónapban, száraz időben érdemes szedegetni, minél rövidebb kocsányrésszel. 6 kg begyűjtött virágból 1 kg szárított növényünk marad. 
Külsőleg nyugtató hatású, köszvényre, fagyásra, pikkelysömörre, ekcémára is jó. 
A fekete bodzabogyót augusztusban lehet majd gyűjteni, abból lekvárt, és természetes festéket készíthetünk.

A mentát nehéz kiirtani, ha valahol jól érzi magát. 
A bodza mellett időszerű a menta gyűjtögetése is, leginkább 10-16 óra között érdemes végezni, mert akkor a legmagasabb az illóolaj tartalma. A virágos bimbók megjelenése előtt, szintén májusban gyűjtjük először. A növény töve felett pár cm-el kell elvágni a szárat, majd a leveleket leszedjük. Így a menta megújul, újra megnő, és a szezonban többször szedhetjük majd.

A csalán-szüretnek is itt az ideje, bár azt szeptemberig folyamatosan tart. 1 kg friss levélből kb. 20 dkg száraz csalánunk lesz. A gumikesztyű használata elég, nem kell búvárruhát ölteni hozzá.

A csalán hábortítatlanul tenyészik.
A hónap végén aktuális lesz még a hársfa virágának gyűjtése is, a háromnegyed részben kinyílt sárgászöld virágokra vadászunk. A kertünkben sajnos nincs, de már keresem a megfelelő fát, ami füstmentes helyen van. Az egyik legfinomabb gyógynövénytea készíthető belőle.

A zöldségesek által leselejtezett műanyag ládák ideálisak a szárításra. 
 
A levendula még kicsi, Wendy nagy szeretettel gondozza

Nemzeti Betyár Szappan

A pálmazsírral kapcsolatos orángután-, és esőerdő-probléma folyamatosan előtérbe kerül, amikor a szappankészítésről beszélgetek a Földlakókkal. Igen, az indonéz őserdőket kipusztítják, és a helyükre ültetett pálma inkább káros, mint hasznos, hisz a helyén már nem lesz dzsungel. 
Az ember elpusztítja az életterét, végső soron felszámolja magát, ami nem különösebben nagy probléma, ugyanakkor idegesítő, hogy állandóan lelkiismeret-furdalást érzek,  amikor a pálmazsírral teli dobozra pillantok. Zsír nélkül nem nagyon lehet normális szappant készíteni, az önmagában is használható olíva ott van ugyan, de azt hónapokig lehet várni, hogy használható legyen. Na azt azért mégsem.

Rozmaringos szappan
A külső és belső egyensúly megteremtése érdekében már régóta tervezem, hogy pálmazsír nélkül is készítek egy szappant. Valamit, ami nem holmi ázsiai alapanyagtól függ. Nem kell semmi egzotikus izé, nem kell a globalizációs témakörről meg a köcsög multikról szónokolni tovább.
Az álom a minap beteljesült, a projekthez Nyíradonyból, a messze földön híres Szilágyi tanyáról szereztem be a lehető legjobb minőségű mangalica zsírt, ahol az állatok boldogan élnek, amíg meg nem halnak. A disznózsír szappanos szemmel egyenértékű a pálmazsírral.
Az a tény, hogy tegnap óta megint nem eszünk húst, egy fikarsznyit sem csökkenti ennek a szappannak az érdemeit. Kis hasadás mindenki tudatába kell.

A szittya alkar-tetkós hipster betyárok is lehetnek sima bőrűek és illatosak, miközben a kihaló orángutánokkal és a pusztuló őserdőkkel mit sem törődve esznek a mekiben egy puszta burgert, és újra végigpörgetik aranyszínű ájfónjukon a pléjlisztjüket.
A legújabb, huszonakárhanyadik "alapreceptemen" ismét változtattam, de így az addigieknél minden vonatkozásban jobb szappant várhatunk (a lúgkalkuátor adatai alapján).
A Betyár szappanban a mangalica zsír mellett helyet kapott még a magyar legelőkön élő, stresszmentesen fejt tehenek tejéből készült joghurt, a déli napsütés által pirosra érlelt szegödi csípőspaprika, és a szent magyar földben fogant rozmaring olaja. Nyilván a tradícionális magyar konyha ízvilágát tükröző kókuszzsír, olívaolaj és hidegen sajtolt napraforgó olaj is felüti a a fejét a masszában. A paprika mellett egy adag vörös agyagot is rátöltöttem, mert véletlenül sem szerettem volna egy újabb rózsaszín szappant. Kiégtem. 
Majdnem kecsketejes lett, de délben rossz irányba indultam a Halász vendéglőből...tehát haza.  A kecsketej-dílerem, D. Feri meg hiába várt a telefejt tejeskancsóval.
Csak este 7 körül járt felénk, de nem tudtam addig várni, meg kellett oldanom a dolgot alvásidőben, mert egyedül szitteltem a két utódomat.
A szappan végül optikailag elég vonzó lett, de a teljes katarzisra még kicsit várni kell. A 24 órás várakozás után nem lehetett könnyen és nyom nélkül kivenni a formából, eléggé puhának bizonyult.
Érlelés, száradás, átalakulás után majd megmutatja, mit tud. Addig csendben várakozunk.

Az örvény motívum végigkiséri a projektet. 
        

A paprika és a vörös agyag együtt jól hozza a kívánt színvilágot.